5 miejsc w Gdańsku, które powinien odwiedzić każdy turysta

W naszym audioprzewodniku opisaliśmy ponad 100 obiektów… Jest to bardzo dużo, ale jeśli masz mało czasu, musisz zobaczyć chociaż te!

1. Fontanna Neptuna

Z pewnością znasz ją dobrze, nawet jeśli Gdańsk zwiedzasz po raz pierwszy. Ta ponad 400 letnia fontanna to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego miasta. Niewielu jednak wie, że była pierwotnie kolorowa…

Fontanna Neptuna na Długim Targu
Fontanna Neptuna na Długim Targu

2. Żuraw

Podobnie jak Fontanna Neptuna, Żuraw stanowi wizytówkę miasta. Nie bez powodu – ten zabytkowy dźwig jest najstarszym zachowanym w Europie dźwigiem portowym. Jego mechanizm napędowy składał się z dwóch par kół o różnych średnicach. Znajdowały się w nich drewniane belki, po których chodzili ludzie, tym samym wprawiając koła w ruch. Za pomocą Żurawia czterej robotnicy mogli unieść ciężar nawet dwóch ton.

Gdański Żuraw
Żuraw

3. Bazylika Mariacka

Jest to największa w Europie i trzecia na świecie świątynia zbudowana z cegły. Jej 82 metrowa wieża góruje w panoramie Gdańska. Według niektórych szacunków wnętrze kościoła może pomieścić nawet 25 tysięcy wiernych! W bazylice znajduje się wiele cennych zabytków, które warto zobaczyć.

Chrzcielnica w Bazylice Mariackiej
Chrzcielnica w Bazylice Mariackiej

4. Dwór Artusa

Gmach ten był siedzibą wielu bractw, które gromadziły elitę Gdańska. Z tego powodu wstęp do dworu mieli głównie przedstawiciele najwyższych warstw społecznych – patrycjusze i bogaci mieszczanie. Możni kupcy i zagraniczni goście gromadzili się tam wieczorami, pijąc trunki przy występach muzyków, śpiewaków, linoskoczków i kuglarzy.

Dwór Artusa w Gdańsku
Dwór Artusa

5. Westerplatte

Będąc w Gdańsku, nie można ominąć tego historycznego miejsca. To właśnie na Westerplatte, 1 września 1939 roku, atakiem Niemiec na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa. Na półwyspie można zobaczyć między innymi pozostałości bunkrów oraz Pomnik Obrońców Wybrzeża. Rozciąga się stąd także doskonały widok na Zatokę Gdańską i część portu.

Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte
Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte

Mało? Więcej ciekawych miejsc w Gdańsku i informacji, a także opisy audio do odsłuchania znajdziesz w naszej aplikacji.