Najlepsze atrakcje dla dzieci – Gdańsk

Zwiedzanie z dzieckiem nie jest łatwe. Zwykle pociechy nie są zainteresowane tym, co chcieliby zobaczyć ich rodzice. Są jednak w Gdańsku takie atrakcje, które przyciągają turystów bez względu na wiek. Poniżej znajduje się zestawienie kilku miejsc, które spodobają się zarówno starszym jak i młodszym wędrowcom 😉

Plaża – królowa nadmorskich atrakcji

Będąc nad morzem wybranie się na plażę to opcja oczywista (no chyba, że zwiedzamy Gdańsk zimą, wtedy może być na kąpiel ciut za chłodno, choć spacer jest zawsze możliwy). Do wyboru mamy m.in. plaże w Brzeźnie, na Stogach, w Jelitkowie, na Wyspie Sobieszewskiej. Plaże w Gdańsku są dobrze skomunikowane, więc nie powinno być problemu z dotarciem na miejsce. Można się też pokusić o wypad na plażę w Sopocie czy Gdyni.

ZOO

Kolejną atrakcją dla dzieci na świeżym powietrzu jest gdańskie ZOO w dzielnicy Oliwa, przepięknie położone w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Żyje w nim ponad 190 gatunków zwierząt, w tym wiele zagrożonych wyginięciem. Będąc w Oliwie, warto przy okazji zobaczyć Park Oliwski, Katedrę Oliwską i Pałac Opatów.

Galeria Starych Zabawek – muzeum idealne dla dzieci (i nie tylko!)

Zgromadzona tu kolekcja zabawek pochodzi z lat 1920 – 1989. Obejmuje ona unikalne przedmioty polskiej produkcji, których nie można znaleźć nigdzie indziej (no, może z wyjątkiem niektórych dawno niesprzątanych strychów). Co więcej, większość eksponatów znajduje się w oryginalnych opakowaniach. Oprócz samych zabawek, w galerii są też inne atrakcje, m. in. bajki puszczane z projektorów obrazkowych. Miejsce to wywołuje wiele różnych emocji – od zainteresowania i rozbawienia (u dzieci) po nostalgię (u dorosłych, którzy kiedyś sami marzyli o zabawkach takich, jak te znajdujące się na ekspozycji lub mieli je).

Manufaktura Słodyczy „Ciuciu”

„Ciuciu” to miejsce szczególne – tu nie tylko sprzedaje się słodycze, ale także je produkuje. Mało tego – codziennie o pełnej godzinie można tu zobaczyć proces produkcji słodkości na własne oczy. Jest to atrakcja, która na pewno zainteresuje nie tylko dzieci, ale też dorosłych!

Ośrodek Kultury Morskiej

Ośrodek Kultury Morskiej to oddział Narodowego Muzeum Morskiego. To miejsce szczególnie zainteresuje dzieci. Dlaczego?  A no dlatego, że w atrakcyjny sposób sprzedaje się tu wiedzę na temat tego wszystkiego co związane jest z morzem.  Na interaktywnej wystawie „dla dzieci” popływasz zdalnie sterowanym statkiem, osobiście sprawdzisz jak działa dźwig portowy, spróbujesz załadować statek tak, aby się nie wywrócił. Tylko te dzieci często jakieś takie wyrośnięte….

Hevelianum (dawniej: Centrum Hewelianum)

Hevelianum to miejsce, które pozwala obcować z nauką przez zabawę, łącząc przyjemne z pożytecznym. Twoje dzieci będą się tu bawić setnie, ale i Ty będziesz się bawił jak dziecko. A tak całkiem przy okazji czegoś się nauczycie. Uwaga! Tu nie tylko wolno, ale trzeba dotykać eksponatów! Hevelianum ma bardzo dogodną lokalizację w centrum Gdańska. Oprócz wystaw stałych Hevelianum organizuje także wystawy czasowe, niekonwencjonalne zajęcia edukacyjne oraz imprezy popularnonaukowe. Przy okazji zobaczysz stare fortyfikacje, cudowny widok z Góry Gradowej oraz staniesz pod Krzyżem Milenijnym. Szukając atrakcji dla dzieci w Trójmieście, warto sprawdzić też Centrum Experyment w Gdyni, które w swoich założeniach przypomina Hevelianum. Wielkością jest jednak porównywalne z warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Koło Widokowe

Koło widokowe, zwane też diabelskim młynem, to dość niecodzienna atrakcja turystyczna w Polsce. Gdańskie koło kręci się na wyspie Ołowiance, dzięki czemu klienci mogą oglądać z góry najważniejsze zabytki Gdańska, w tym słynny Żuraw położony przy malowniczym Długim Pobrzeżu. W panoramie dominuje jednak Bazylika Mariacka, której strzelista wieża sięga wysoko ponad inne budynki.

Taras widokowy w Olivia Star

Ponieważ 180-metrowy wieżowiec Olivia Star jest najwyższym budynkiem Trójmiasta, to ciężko sobie wyobrazić lepsze miejsce na punkt widokowy. Choć sam taras znajduje się na wysokości 130 metrów, jest to w zupełności wystarczająco – można z niego podziwiać panoramę całego Trójmiasta i Zatokę Gdańską aż po Mierzeję Helską. Czy dzieci będą się bały? Raczej nie. W końcu nie trzeba wychodzić na zewnątrz. Szyby od podłogi do sufitu gwarantują świetny widok. Dla bardziej odważnych jest i balkon.

Szukasz ciekawych miejsc i przydatnych informacji? Pobierz aplikację mobilną przewodnika audio po Gdańsku.

Wystawa w Hevelianum
Wystawa otwarta w Hevelianum