Ulica Długa. Co słychać na Głównym Mieście?

Główne Miasto w Gdańsku to nie tylko zabytki – zawsze dużo się tam dzieje. Szczególnie ulica Długa tętni życiem. Można tu znaleźć grajków ulicznych, artystów, wielbicielei węży, a także wyznawców różnych religii, próbujących nawrócić przechodniów. Ci ostatni wykazują się sporą kreatywnością. Rosnąca konkurencja sprawia, że szerzyciele wiary muszą się postarać, aby wyróźnić się z tłumu i zwrócić na siebie uwagę. Spośród stoisk religijnych, największą popularnością cieszy się „ściana pytań do pastora”, która stoi obok muzeum bursztynu. Trudno ją przeoczyć – postawiono ją na środku chodnika, a wokół niej stoi grupka gapiów. Pomysł jest prosty – ludzie zapisują pytania mazakiem na kartonie, odchodzą, a po chwili przychodzi pastor i zapisuje odpowiedź. Ciekawe i nienachalne. Będąc w okolicy, warto przystanąć na chwilę i poczytać, co nurtuje ludzi. Ściana pytań” to niewątpliwie dość oryginalny sposób na przyciągnięcie ludzi. Czy jest jednak skutecznym narzędziem do nawracania? Większość pytań nie jest zbyt wyszukana (są dość przyziemne), a ludzie zdają się traktować ją raczej jako atrakcję turystyczną. Ciężko powiedzieć, czy rzeczywiście da się w taki sposób zmienić czyjeś poglądy.

Ściana pytań do pastora na gdańskiej starówce
Ściana pytań do pastora

Kawałek dalej, na ulicy Długiej, wyznawca innej religii protestanckiej zaczepiał przechodniów po angielsku. Po krótkiej rozmowie dowiedziałem się, że przyjechał ze Szwajcarii. Kilka razy w roku wyjeżdża do odległych krajów, często muzułmańskich, aby rozpowszechniać baptyzm. Kilka metrów dalej stał jeszcze jeden mężczyzna – prawdopodobnie świadek Jehowy. Żywo gestykulując, kłócił się z kimś na tematy religijne. Trzeba przyznać, że takie osoby są bardzo uparte i rozmówca prawdopodobnie nie miał zbyt dużych szans w tej sprzeczce…

Szukasz ciekawych miejsc w Gdańsku? Nudzi cię zwiedzanie w tradycyjny sposób? Pobierz mobilny audioprzewodnik, który wskaże Ci warte zobaczenia zabytki, a nawet o nich opowie!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *